Az érettségi vizsga felépítése

2023.10.16

Írásbeli vizsga

Az írásbeli vizsga feladatsorai mindkét szinten központilag kerülnek összeállításra úgy, a számonkért tananyag a teljes követelményrendszert lefedje. Gyakorolni rá a korábbi írásbeli feladatsorok segítségével lehet. 
Ponszámítás: az írásbeli vizsgán összesen 100 pont szerezhető mindkét szinten
Az írásbeli feladatok jellege: középszinten 6-12 db, emelt szinten 8-10 db összetett feladatot tesznek a feladatsorba. A komplex feladatok sok kis részfeladatból állnak össze oly módon, hogy az egyes részkérdések fele zárt végű (azaz nem kifejtős). A kérdések lehetnek egyszerű ismeretfelidéző (pl. fogalom-meghatározás) vagy elemző-értékelő, problémára irányuló részfeladatok is. A feleletválasztós feladatok jellege lehet egyszerű és összetett választás, többféle asszociáció, struktúra-funkció és ábraelemzés, valamint illesztés (párosítás, besorolás – két halmaz közti kapcsolat). A feleletalkotó feladatok (nyílt végű kérdések) lehetnek rövid válaszok, ábrakészítések/-kiegészítések, valamint egyszerű számolásos feladatok. 

Esszéfeladat - csak emelt szinten!: problémafeladatokat is tartalmazó összetett feladat. Kétféle témakör választható: az ember szervezete és egészségtana, vagy ökológia/növénytan/természetvédelem. Az esszét a felsorolt részfeladatok/részkérdések szövegbe foglalásával szükséges megírni. A vizsgalap megfelelő rubrikájában egyértelműen jelölni kell a választott esszét. 

A diákjaimnak tematikus feladatsorokat állítok össze, amely régebbi érettségi feladatokból áll - ezzel tudjuk otthon elmélyíteni és begyakorolni az órán megszerzett tudást.


Szóbeli vizsga

Szóbeli vizsga: mindkét szinten legalább 20 db tétel közül kell húzni egyet. A kihúzott tétel egy előre összepárosított A) és B) altételből áll oly módon, hogy azok témaköre egymástól eltérjen. A tételt nem lehet visszaadni és nem lehet "újat húzni". 
Középszinten a vizsgáztató iskola állítja össze a tételsort, emelt szinten pedig központilag összeállított tételsor alapján történik a vizsgáztatás.

A szóbeli tételcímeket nyilvánosságra kell hozni legkésőbb 60 nappal az érettségi vizsgák megkezdése előtt
A középszinten érettségizők számára ezt a vizsgáztató iskola hozza nyilvánosságra, emelt szinten érettségizők részére pedig az Oktatási Hivatal weboldalán hirdetik meg a tétellistát.

A szóbeli menete: a terembe hívást követően a vizsgázó tételt húz, majd legalább 30 perc felkészülési időt kap. A felkészülés alatt feleletvázlat készíthető, valamint ilyenkor kell elvégezni az esetleges kísérleti feladatot is (középszinten) és dokumentálni a megfigyelteket.  
A feleletre rendelkezésre álló idő középszinten 15 perc, emelt szinten 20 perc


A felkészülésünk utolsó szakaszában az órákon ez alapján ismételjük át az eddig megtanultakat és gyakorolunk együtt a szóbelire.

Copyright © 2017 - 2025 | Sztruhala Sára. All rights reserved. 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el